Zaparzacze do kawy

Zaparzacze do kawy – co wybrać?

Jeżeli decydujemy się na zakup zaparzacza do kawy, ponieważ chcemy zmienić nasz sposób przygotowywania tego właśnie trunku, to powiedzmy sobie szczerze, wybór jest ogromny, i spokojnie mamy kilka możliwości, aby sprawdzić, co nam będzie najbardziej odpowiadać. Jeżeli do tej pory piliśmy kawę w postaci tradycyjnej „parzuchy” to mamy nie lada wyzwanie, co wybrać na początek – czy może drip i spróbujemy swoich sił w przelewie, czy pójdziemy w bardziej intensywne smaki i zaopatrzymy się w kawiarkę. Do kawy zaparzacz to na pewno nie jest prosty wybór, ale postaramy się kilka produktów przybliżyć bardziej, aby pomóc.

Aeropress

Zaparzarki do kawy typu Aeropress często są wybierane jako te w podróż. Wykonane z tworzywa, bardzo trwałe i niewielkie urządzenie, sprawdzi się w terenie. Jest nawet specjalna wersja Aeropress Go Travel, jeszcze mniejsza niż zwykły Aeropress. Samo urządzenie posiada w zestawie filtry i działa, można powiedzieć jak duża strzykawka :), a dodatkowo My sami jesteśmy ciśnieniem, bo w zależności jak mocno ją naciśniemy, to takie wytworzymy ciśnienie.

Chemex

Można powiedzieć, że to duży brat dripa 🙂 Nie jedni mówią na niego wazon, duże szklane urządzenie, gdzie zrobimy sobie nawet do 1000 ml kawy przelewowej. Chemex również wymaga filtrów, aby móc sobie w nim zrobić kawę. Z wyglądu przypomina ładną duża karafkę i ma drewniane wykończenia. Ten zaparzacz do kawy może być również ciekawym prezentem dla miłośnika kawy.

Drip

Wchodzimy w świat kawy przelewowej. Napar z takiego zaparzania jest dużo lżejszy i delikatniejszy. Nawet przy dobrym ziarnie przypominające mocniejszą herbatę, ale co ważne posiadający więcej kofeiny niż tradycyjne parzenie. Zaparzacze do kawy typu drip mogą być plastikowe, ceramiczne, szklane czy metalowe. Jest to dość tania forma, więc warto jej spróbować, gdyż nie ryzykujemy dużo. Do prawidłowego parzenia w dripie będziemy potrzebować filtrów do kawy i w zasadzie mamy gotowy zestaw do parzenia kawy.

Kawiarka

Chyba jedno z bardziej znanych i lubianych urządzeń. Urządzenie bardzo proste w obsłudze, najczęściej z możliwością przygotowania na gazie, indukcji, płycie ceramicznej i reszcie urządzeń, które dają nam energię cieplną do zrobienia sobie kawy z kawiarki. Sposób przygotowania jest bardzo prosty, do dolnego pojemnika wlewamy wodę (możemy ciepłą, aby skrócić czas parzenia), do sitka wsypujemy kawę, i tutaj możemy sobie w łatwy sposób mierzyć, np. na łyżeczki ilość wsypywanej kawy i próbować aż wyjdzie nam kawa idealna dla nas 🙂 stawiamy na kuchenkę i ciśnienie wytworzone w kawiarce zrobi nam gotowy napar bez fusów naszej ulubionej kawy 🙂 Najpopularniejsze kawiarki to obecnie Bialetti, bardzo trwałe i posiadają wymienne części w razie awarii.